Ustawienia na spotkaniu grupowym.
Za pomocą ustawień hellingerowskich można pracować zarówno w formie grupowej jak i na sesji indywidualnej z terapeutą. Zapraszamy na obie formy pracy, których istota oraz skuteczność jest podobna
Spotkanie grupowe (warsztat) zwykle ma formułę otwartą, przychodzą na nie osoby, które chcą przepracować własne tematy oraz osoby chcące poznać metodę lub towarzyszyć innym w ustawieniach jako tak zwani reperezentanci.
Grupa pracuje z tematami zgłaszanymi przez uczestników lub jeśli warsztat ma określoną tematykę – z osobistymi sprawami w kontekście danego tematu.
Dodatkowo prowadzący niekiedy proponuje formy ćwiczeń i procesów opartych o koncepcję ustawień hellingerowskich pozwalających na osobiste doświadczenia wszystkim uczestnikom spotkania.
Osoby z grupy są dla siebie nawzajem reprezentantami w swoich procesach ustawieniowych. Rola reprezentanta wiąże się z metodyką ustawień opartą o rozpoznanie w tak zwanym polu informacyjnym subtelnych dynamik warunkujących temat klienta. Pole informacyjne (zwane przez Hellingera „wiedzącym polem”, bliskie koncepcji „pola morfogenetycznego, także pojęciu „nieświadomego”) jest ponadprzestrzennym i ponadczasowym zbiorem danych, z którymi funkcjonujemy w naturalnym rezonansie. Okazuje się z praktyki ustawień, że nasza konstrukcja psychofizyczna jest doskonałym detektorem zasobów pola informacyjnego. Szczególnie nasze ciało odbiera je w sposób niezwykle prosty i trafny. Właśnie te sygnały płynące z ciała (poczucie komfortu, kierunek uwagi, doznanie płynące z ciała) rozpoznawane przez reprezentantów stanowią bazę procesu ustawienia.
Uczestnictwo jako reprezentant jest też cenne dla osoby wchodzącej w taką rolę, ponieważ uniwersalność tematów pozwala dokonać także wielu osobistych wglądów i transformacji.
Wielkość grupy zależna jest głównie od czasu trwania warsztatów. Na jednodniowym spotkaniu wykonujemy około 7-9 ustawień, wobec tego grupa osób ustawiających swój temat oraz reprezentantów, którzy nie wykonują bezpośrednio ustawienia dla siebie w sumie stanowi około kilkunastu osób. Na dłuższych czasowo warsztatach, grupa jest zwykle większa.
Ustawienia grupowe polecamy osobom, które:
- potrzebują zmiany we własnym, osobistym temacie,
- są chętne i otwarte na współuczestnictwo z innymi osobami będąc także reprezentantami w ich ustawieniach (jednocześnie dużą wagę przykładamy do tego, by każdy z uczestników miał komfort psychiczny, nie czuł się „przymuszony” do bycia reprezentantem i robił tylko to, na co ma własną zgodę)
- chcą poprzez uczestnictwo, nawet bez bezpośredniego poruszania własnego tematu, doświadczyć i głębiej zrozumieć dynamikę istotnych procesów kierujących naszym życiem.
pracujemy z tematami istotnymi dla klientów, na przykład:
- relacji partnerskich (trudny kontakt, seksualność, rozstanie, relacje w trójkątach… itd),
- relacji z własnymi rodzicami i innymi przodkami (poczucie słabej więzi, zbyt mocne uwikłanie, rezonowanie z trudnymi losami przodków, schematy transgeneracyjne)
- relacji z własnymi dziećmi (tematy wychowawcze, objawy u dzieci, pytania -„czy dzieci niosą coś mojego?”)
- trudność w kontakcie z ludźmi (dyskomfortowa samotność, lęk przed ludźmi, trudność w nawiązaniu relacji) ,
- relacji zawodowych (ja i moi pracownicy, ja i mój szef) oraz wszelkich innych, istotnych interakcji międzyludzkich,
- stanów wewnętrznych; np. lęków, fobii, nieadekwatnej agresji, stanów depresyjnych, braku poczucia sił życiowych,
- objawów somatyczne oraz psychosomatycznych – chorób, bóli, dolegliwości,
- związanymi z rozwojem zawodowym, z celami życiowymi, z misją życiową,
- związanymi z naszą wewnętrzną relacją wobec istotnych aspektów życia: np. wobec zdrowia, miłości, pieniędzy.
O ustawieniach hellingerowskich :
Ustawienia są metodą terapeutyczno – rozwojową; stosujemy je, gdy potrzebujemy zmiany, a sami nie radzimy sobie wystarczająco z określonym tematem.
Ustawienia pokazują dynamikę leżącą u podłoża naszych trudności.
Przyczyny naszego cierpienia można rozpoznać na różnych poziomach doświadczeń; na przykład w klasycznej psychoterapii rozpoznajemy własne mechanizmy psychologiczne, niekiedy łączymy je z przeżyciami, wydarzeniami, które były naszym udziałem. W ustawieniach działamy na nieco innym poziomie, dotykamy także istotnych przeżyć i emocji podobnie jak w klasycznej psychoterapii, natomiast przede wszystkim uwidacznia nam się specyficzna dynamika, obrazująca nasz głębszy ruch wewnętrzny prowadzący nas najczęściej poza naszą świadomością, a przejawiający się naszymi tendencjami – do wchodzenia w określone relacje osobiste oraz zawodowe, do zajmowania postawy życiowej, przyczyniający się do powstawania objawów dotyczących psychiki oraz ciała.
Ten głęboki ruch wewnętrzny ma swoje źródło w naszych osobistych doświadczeniach życiowych oraz bywa zakorzeniony w przeżyciach osób z systemu (głównie rodzinnego), z którym pozostajemy w więzi współoddziaływania.
Ustawienie pozwala nie tylko rozpoznać dynamikę leżącą u podłoża trudności, ale przede wszystkim uruchomić siły służące uzdrowieniu. Ustawienia są jednym ze sposobów uzdrawiania, wielu osobom przyniosły harmonię wewnętrzną dotyczącą uczuć, kontakt z własnym ciałem, poprawę relacji z innymi ludźmi, poczucie dostępu do własnego szczęścia oraz „odnalezienie” się z osobistym losem.
koszt ustawienia w formie grupowej:
- uczestnictwo z wykonaniem ustawienia osobistego – 450 zł
- uczestnictwo jako osoba będąca reprezentantem; 120 zł
- uczestnictwo jako osoba będąca reprezentantem dla osób wcześniej uczestniczących w terapii oraz abitrientów naszych szkół – 80 zł
© by Agnieszka Gąsierkiewicz